Wydarzenia

Grassomania 10 z oranżadą w proszku na językach

Grassomania 10: Z oranżadą w proszku na językach

festiwal:
02.09.2018, godz. 12.00 - 21.00
miejsce: Park Świętopełka + wybrane miejsca Śródmieścia Gdańska + Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G), ul. Szeroka 37
artyści: Anna Brudzińska, Grzegorz Kozera, Susanne Kutter, Thomas May, Agnieszka Piasecka, Hildegard Skowasch, Weronika Teplicka , Ania Witkowska

Wystawa Polish Soundscapes: Sebastian Bernat , Dariusz Brzostek, Marek Chołoniewski, Iza Dłużyk, Paweł Duczmal, Marcin Dymiter, Ludomir Franczak, Adam Frankiewicz, Fundacja UTU, Konrad Gęca, Rafał Kołacki, Marcin Lenarczyk, Krzysztof Marciniak, Honorata Martin, Rajel Matsili, Mirt, Anna Nacher, Martyna Poznańska, Łukasz Szałankiewicz, Paweł Szczap, Krzysztof Topolski, Bolesław Węgrzyn, Mateusz Węgrzyn, Małgorzata Żerwe
kuratorzy: Marcin Barski, Marcin Dymiter

oprawa muzyczna: MNOW!
spacery: Marcin Barski, Anna Perz, Barbara Piórkowska
koncerty: Emiter, Janek/Kisiel/Mackiewicz/Skolik plays Cole Porter Songbook
warsztaty: Asia Mina

kurator: Marta Wróblewska
produkcja: Marta Cyuńczyk, Krzysztof Brzozowski
oprawa graficzna: Ania Witkowska

Częstokroć Günter Grass wspominał czas dzieciństwa w przedwojennym Danzigu i poszukiwał śladów swojej tożsamości w powojennym Gdańsku za pomocą zmysłów. Spacerując przez miasto z bohaterami Grassa, lub z nim samym, słyszymy krzyk nadlatujących mew, stukot przejeżdżającego tramwaju, religijny śpiew dobiegający zza grubych gotyckich murów kościelnych, kuranty z wieży ratusza, czujemy woń gdańskich podziemi i kanału Raduni, zapach świeżej pietruszki i kwiatów na hali targowej, ciepło starych wypalonych licznymi pożarami cegieł zabytkowej architektury. Konkretne miejsca czy sytuacje, takie jak smak oranżady w proszku na języku regularnie przywoływany przez Grassa jako symbol dzieciństwa, uruchamiają specyficzne wspomnienia, składające się na wielozmysłowe doświadczenie historii i teraźniejszości przestrzeni, w której żyjemy. Tak więc z oranżadą w proszku na językach wyruszamy w miasto, aby je poczuć, przyswoić, zrozumieć i zapamiętać na nowo.    

PROGRAM FESTIWALU

Wystawy

12.00 - 20.00:
Z oranżadą w proszku na językach -  instalacje i performensy w przestrzeni publicznej, lokalizacje w Śródmieściu Gdańska
artyści: Anna Brudzińska, Grzegorz Kozera, Susanne Kutter, Thomas May, Agnieszka Piasecka, Hildegard Skowasch, Weronika Teplicka , Ania Witkowska

12.00 - 20.00: Polish Soundscapes* – 4G, ul. Szeroka 37
12.00 - 15.00: oprowadzania kuratorskie
*Wystawa Polish Soundscapes w 4G, ul. Szeroka 37 będzie czynna do 16.09.2018, od środy do niedzieli, od godz. 14.00 do 18.00.

12.00 – 21.00: piknik, Park Świętopełka

Warsztaty dźwiękowe Asi Mina, Park Świętopełka
12.30 - 14.00:
warsztat dla dzieci
14.30 - 16.00: warsztat dla dorosłych

Spacery
12.30 - 14.30:
architektoniczno-artystyczny - Anna Perz
14.30 - 16.30: literacki – Barbra Piórkowska
16.30 - 18.30: dźwiękowy – Marcin Barski

Muzyka, Park Świętopełka
19.00 - 19.45:
Emiter soundscape set
20.00 - 21.00: koncert Janek/Kisiel/Mackiewicz/Skolik plays Cole Porter Songbook

Cały dzień w Parku Świętopełka: animacje: Ale Cyrk!, jedzenie: Muka Bar, napoje: Cafe Absinthe, Dj set: MNOW!


Polish Soundscapes, 4G, 2-16 września
Wernisaż: 2 września, godz. 12.00 - 20.00
Wystawa czynna: wtorek, 2 września - niedziela16 września, godz. 14.00 - 18.00
Kuratorzy: Marcin Dymiter i Marcin Barski

POLISH SOUNDSCAPES to pierwsza przekrojowa wystawa dźwiękowa polskich twórców odnoszących się do zjawiska field recordingu. Poruszamy się wokół zagadnienia pejzażu dźwiękowego jako zjawiska charakterystycznego dla danej przestrzeni, pejzażu jako nieuchronnej wypadkowej architektury, ludzkiej aktywności czy położenia geograficznego. Prace dźwiękowe prezentowane na wystawie zgrupowane są według pięciu kategorii: miasto, natura, ludzie, dokument, muzyka.
Soundscape to żyjący dźwiękowy organizm, summa rytmu fauny i flory, ludzkiej aktywności,  architektury. Zaskakujących wydarzeń w skali mikro i makro. Refleksja nad dźwiękową pamięcią. Ten ruch próbujemy ukazać w ramach wystawy POLISH SOUNDSCAPES. Zapraszamy do tworzenia dźwiękowego otoczenia.

emiter|soundscape set
Projekt dźwiękowy inspirowany przestrzenią miasta. Punktem wyjścia jest idea przemiany akustycznego kontekstu i interwencja w tkankę dźwiękową miasta- w tym wypadku okoliczne dźwięki w najbliższym środowisku dźwiękowym  GGM w Gdańsku. Miasto jako synteza dźwięków nie pozostawia zbyt wiele przestrzeni dla "wolnego" dźwięku. Większość dźwięków to efekt organizacji, komunikacji lub komercji. Cytowanie dźwiękowej rzeczywistości, budowanie dźwiękowej przestrzeni to kluczowe działania oraz dążenie, aby faktycznym ograniczeniem były progi słyszenia. Dźwięk poszerza granice percepcji, czucia i rozumienia miejsca.

Janek/Kisiel/Mackiewicz/Skolik plays Cole Porter Songbook
Marcin Janek – saksofon, Dominik Kisiel – fortepian, Janusz Mackiewicz – kontrabas, Kacper Skolik - perkusja

Pomysł na zespół narodził się z zamiłowania saksofonisty i perkusisty do standardów jazzowych. Zespół na swoich koncertach prezentuje publiczności piękno i prostotę stylistyki „straight ahead”. Członkowie zespołu swoją uwagę skupiają na standardach jazzowych, ale nie boją się eksperymentów z muzyką nowoczesną.
Obecnie obecnie kwartet koncentruje się na muzyce Cole’a Portera i pięknie melodii, które komponował. Niemal każda z napisanych przez niego piosenek stawała się nieśmiertelnym przebojem i chociaż utwory te powstały w pierwszej połowie XX wieku, to ich treść i muzyka do dzisiaj są bardzo żywe w kulturze amerykańskiej i światowej.

Spacery
Spacer, kojarzony z przyjemnością i odpoczynkiem, staje się powoli metodą badawczo-poznawczą (por. Wahrnehmungspaziergang / Perception Walk). Wrażenia zebrane podczas odpowiednio sprofilowanego spaceru, mogą służyć celom edukacyjnym, pomagają dostrzec dotąd nieznane lub pomijane aspekty przestrzeni publicznej, zrozumieć je i być może utożsamić się z nimi mocniej. Podczas Grassomanii zapraszamy uczestników na trzy spacery tematyczne: architektoniczny  - Anna Perz, literacki – Barbara Piórkowska, dźwiękowy – Marcin Barski.

Warsztaty dźwiękowe Asi Mina, NASŁUCHIWANIE
Czy tak naprawdę potrafimy słuchać? Nie chodzi mi tu o posłuszeństwo, bo wiadomo że z tym jest różnie. Ale o dźwięki, odgłosy, brzmienia, dźwięczenia. Co słyszymy a czego nie i dlaczego tak się dzieje? Czy wsłuchujemy się w swój środek, w siebie - bicie serca, bulgotania w żołądku, mlaskania, oddech, kroki?
A to co brzmi na zewnątrz czy może nas zaciekawić, zatrzymać?
Podczas warsztatów wspólnie doznamy dźwięków, będziemy ich nie tylko słuchać, ale także dotykać, oglądać, wąchać. Zanurzymy się w ciszę, w szeleszczącą folię bąbelkową, papier i worki foliowe, w świszczący peszel i balony. Sprawdzimy jakie możliwości dźwiękowe daje nasze ciało, bez użycia instrumentów. Po raz kolejny przekonamy się, że muzyka jest wszędzie i że wszystko gra. Przejdziemy od szeptu do krzyku. Od ciszy do hałasu. Taki jest świat.


Grassomania jest projektem dedykowanym Günterowi Grassowi, budującym swój program wokół twórczooeci Noblisty, będącej przedmiotem interpretacji i inspiracji dla współczesnych twórców.
Celem każdej edycji Grassomanii jest realizacja różnorodnych działań pozwalających na wszechstronne utrwalanie pamięci o Günterze Grassie, a także twórcze podejście do jego spuścizny. W roku 2018 przypada 10. edycja festiwalu, w ramach której wyjdziemy w przestrzeń Gdańska, a w jej doświadczaniu pomogą nam nasze wyostrzone zmysły.